Lakatos Róbert és a Rév Lakatos Róbert, a felvidéki hegedűs-brácsás zenéjé- ben egyedi módon találkozik a népzene és a bartóki világ. A Luxemburgi Filharmonikusok brácsása, de emellett 2005 óta a RÉV formációval is együtt zenél. Muzsikájuk kiindulási pontja a folk, melyet olykor autentikusan, máskor a dzsesszel ötvözve, megint máskor klasszikus felfogásban játszanak. Repertoár- jukban felvidéki és kalotaszegi csárdásokat, zsidó dallamokat, román forgatóst, erdélyi és mezőségi páros táncmotívumokat is megszólaltatna.
A felvidéki brácsaművész Lakatos Róbert a klasszikus zene mellett magyar népzenével is foglalkozik, mindkét stílusban igen jártas és elismert.
Lakatos Róbert 2001-ben diplomázott a Pozsonyi Zeneművészeti Főiskola brácsa szakán, de már előtte is zenélt, méghozzá 1992-től a komáromi Szőttes Kamara- együttes-ben. Tanulmányai befejezése után egy évig a Pozsonyi Ifjú Szívek Magyar Táncegyüttes zenei vezetője volt. Klasszikus zenét pedig a Szlovák Nemzeti Filharmónia tagjaként játszott, ahol 1996 és 2003 között zenélt. A kiváló brácsaművész jelenleg a Luxemburgi Európai Szólisták zenekarának tagja.
Lakatos Róbert 2005-ben saját zenekart alapított, a RÉV-et. Az együttes a komoly és a népzene közti átfedéseket kutatja. Első lemezük 2005-ben jelent meg Hajnalodik címmel. Az album alapja természetesen a népzene, amit hol autentikusan adnak elő, hol klasszikus felfogásban, hol jazz-es improvizációkkal átszőve. A tradicionális népdalok mellett egy-egy Bartók átirat is hallható a korongon. Repertoárjukban felvidéki és kalotaszegi csárdások, zsidó dallamok, román forgatós, erdélyi és mezőségi páros táncmotívumok is megszólalnak. A zenekar fő hangszere Lakatos Róbert-nek köszönhetően természetesen a brácsa. Zenéjében egyedi módon találkozik a népzene és a bartóki világ.
Lakatos Róbert- brácsa, hegedű
Korpás Éva- ének
Mester László- brácsa
Unger Balázs- cimbalom
Hanusz Zoltán- gitár, brácsa
Takács Ádám - hegedű
Lelkes Tibor - bőgő ,tangóharmónika
Szalóki Ági és zenekara A fiatal énekesnő, Szalóki Ági sokoldalúságára egyre több elismert zenész figyelt fel a közelmúltban. Szakcsi Lakatos Béla világhírű dzsessz zongorista legújabb műsorához benne találta meg énekes partnerét. A Hungarian Gipsy Show című műsor ősbemutatója 2005. május 20-án volt a Művészetek Palotája Nemzeti Hangversenytermében. Az énekesnő ugyanakkor évekig volt az autentikus népzenét játszó Ökrös együttes később a világzenét játszó Besh o Drom zenekar tagja, énekelt a Makám Anzix című lemezén, Nikola Parovval is többször dolgozott együtt, mindemellett a mai napig szívesen énekel autentikus népzenét játszó zenekarokkal is. Szalóki Ági jazz formációja 2005 tavaszán állt össze Hallgató című lemezének felvételére. A végeredmény egy melankolikus hangulatú album lett, amelyen az erdélyi magyar és cigány népdalok a jazz finom árnyalataival és sokszínűségével gazdagodtak. A két hangzásvilág gyönyörűen illeszkedik, idomul egymáshoz, különleges zenei élményt ígérve a hallgatóságnak. A Hallgató az idei év Fonogram-díjas lemeze lett a jazz kategóriában.
Szalóki Ági - ének
Balázs József- zongora
Dés András -ütőhangszerek
Barcza Horváth József - nagybőgő
Lamm Dávid - gitár
Bacsó Kristóf- szaxofon
Palya Bea Quintet A gyönyörű, természetes hangú énekesnő a fiatal népzenész generáció színes fantáziával megáldott alkotója, tapasz- talatait itthon és külföldön egyaránt gyarapítja. Csapatába olyan zenészeket hívott meg, akikkel már régóta együtt dolgozik. Velük, és Gryllus Samu zeneszerzővel készítette el tavaly a Weöres Sándor verseire írt Psyché-lemezt, jelenleg pedig az új lemez anyagán dolgozik, amely jövőre jelenik meg Franciaországban. A koncerten mindkét album dalai szerepelnek. Beával a filmvásznon is találkozhatunk hamarosan, Tony Gatlif Transylvania című filmjében.
"A népzene nekem egyszerre tradíció és szabadság, e kettősség minden ihlető izzásával. Ez vezetett el a magyar dalok után a cigány, bolgár és más zenékhez, saját dalok írásához, merész hangzásokhoz és egy merész személyességhez is. Kiválóan képzett, robbanékony zenésztársaim vannak mindehhez, akikkel egymást hallgatva játszunk, olykor játékosan hallgatunk."
Lukács Miklós- cimbalom
Szokolay Dongó Balázs - szaxofon, duda, furulyák, kaval
Novák Csaba- nagybőgő, szájbőgő
Dés András - ütőhangszerek
Balogh Kálmán és a Gipsy Cimbalom Band Vendégművész: Balogh Guszti /Nomada/ Balogh Kálmán megújult zenekarával lép közönsége elé. A nagybőgős Novák Csaba és trombitás-hegedűs Kovács Ferenc mellett csupa új tagot köszönthetünk a Balogh Kálmán és a Gipsy Cimbalom Band-ben. Bede Péter szaxofonja a fúvós hangzást állandósítja és a muzsika elementáris erejét fokozza, György Mihály gitár játéka a finomságokra fogékony fülekneknagyon kedves, még Frankie Látó az improvizatív dzsesszes irányt erősíti. A Kálmánéktól megszokott könnyed virtuozitás megmaradt, de az új zenei "ízek" új dimenziókat nyitnak meg mind a zenekar, mind pedig a hallgatóság előtt.
Balogh Kálmán - cimbalom;
Frenkie Látó - hegedű ,
Kovács Ferenc- trombita, hegedű;
György Mihály- gitár;
Novák Csaba- nagybőgő, ének;
Bede Péter- szaxofon
Balogh Guszti - ének
Kapcsolódó hírek:
Terasznyitó